Catholic University has a rich athletic history. For more than a century, the University has fielded athletic teams, garnering an Orange Bowl victory, eight individual national champions and one national championship team.

During this biennial event, we induct the University’s athletic greats into the Athletics Hall of Fame. We encourage you to join us as we welcome these players and coaches back to campus and celebrate their contributions to the University.

We induct coaches and alumni who have fostered a legacy of athletic excellence for varsity teams at Catholic University.

  • Alumni must have graduated at least 15 years prior to the induction ceremony.

We have so many great alumni and coaches to choose from. Help us find the best by completing our nomination form.

Athletics Hall of Fame Members

Class of 1977 (Inducted Feb. 25, 1977)
James Carney '28 - Men's Basketball, Football, Men's Track & Field
William Connor '27 - Men's Basketball, Football
Joseph Donahue '22 - Football, Men's Track & Field, Men's Basketball, Men's Track & Field
Raymond DuFour '28 - Baseball, Men's Basketball, Football
Bernard Eberts '24 - Men's Basketball, Baseball, Football
Raymond Foley '28 - Men's Basketball, Baseball, Football
William Harvey '28 - Men's Basketball, Football
Edmund LaFond '27 - Football, Baseball, Boxing 
John Long '28 - Men's Basketball, Baseball, Men's Basketball Coach
Edward Lynch '24 - Men's Basketball, Baseball, Football

Class of 1978 (Inducted March 10, 1978)
John Ambrose '32 - Men's Basketball, Football
Rocco Blasi '31 - Football, Baseball, Boxing
William Byrne '28 - Baseball, Football, Boxing
Hugh Flynn '33 - Football, Men's Track & Field, Men's Basketball, Boxing
Vincent Fraatz '33 - Football, Men's Track & Field
Wilfred Howell '28 - Football, Men's Track & Field, Boxing
John Jankowski '34 - Men's Basketball, Men's Golf, Football, Football Coach
John Malevich '30 - Football, Men's Swimming & Diving, Men's Track & Field, Boxing
Eugene Murphy '30 - Football, Baseball, Boxing
John Oliva '32 - Men's Basketball, Baseball, Football, Men's Track & Field, Boxing
James Schmidt '29 - Men's Basketball, Football
Lester Sheary '33 - Men's Basketball, Baseball, Football
Thomas Whelan '33 - Men's Basketball, Baseball, Football
Edgar White '34 - Football, Men's Basketball, Men's Track & Field, Baseball

Class of 1979 (Inducted Feb. 2, 1979)
The induction committee honored the 1936 Orange Bowl team. Twenty-four members of the team, all of those who played in the game, were inducted into the Hall of Fame. Director of Athletics Jack Kvancz was the master of ceremonies.

William Adamaitis '37 - Football, Men's Basketball, Baseball
Joseph Antonavage '37 - Football
Richard Arnold '37 - Football, Men's Track & Field
Herbert Brown '37 - Men's Basketball, Baseball, Football
John Carlton '38 - Football
Maurice Carroll '38 - Football, Men's Basketball, Men's Track & Field
Joseph Clements '37 - Football, Baseball, Men's Track & Field
Peter Dranginis '37 - Football, Men's Basketball
Edward Dunne '37 - Football, Men's Tennis, Men's Basketball, Boxing
Joseph Foley '36 - Football 
Joseph Glodeck '37 - Football
Salvatore Greco '39 - Football, Boxing
Edwin Karpowich '37 - Football, Men's Track & Field
Leo Katalinas '38 - Football, Boxing
William Lajousky '36 - Football, Men's Track & Field
Robert Makofske '37 - Football
George Mulligan '36 - Football
Charles Munhall '38 - Football
George Orth '37 - Football, Boxing
Herman Schmarr '37 - Football, Men's Basketball, Baseball, Men's Track & Field
Victor Sochon '38 - Football
Howard Walker '36 - Football
Joseph Yanchulis '37 - Football 

Class of 1980 (Inducted Jan. 18, 1980)
David Bernstein '40 - Boxing
Joseph Bunsa '40 - Football, Boxing
William Conter '34 - Football, Men's Basketball
Gerald Gearty '44 - Football, Men's Basketball
William Gearon '39 - Football, Boxing
Albert Rosenfield '35 - Football
Frederick Stant '39 - Football, Boxing
James Turner '40 - Boxing 

Class of 1982 (Inducted June 2, 1982)
Wayne Ambrose '40 - Men's Basketball, Football, Baseball 
Arthur Bergman - Football Coach
Alphonse Calabrese '40 - Football, Men's Basketball
Frederick Favo '55 - Men's Track & Field, Men's Cross Country, Wrestling
Francis Fleming '35 - Football, Men's Basketball, Boxing
John Kasunich '39 - Football
James Lyons '34 - Football, Boxing
Harold McGann '37 - Football
Fred Mix '38 - Football, Men's Track & Field, Boxing
Thomas Oliver '35 - Men's Basketball, Football, Boxing
Rocco Pirro '40 - Men's Basketball, Football
Fred Rice - Men's Basketball Coach
Ferdinand Rogers '39 - Football
Henry Sant'Ambrogio '39 - Men's Basketball, Football
Louis Shine '40 - Men's Basketball, Football
Edward White '38 - Football, Boxing

Class of 1985 (Inducted June 8, 1985)
Andrew Balint '56 - Men's Basketball, Baseball
Robert Comstock '58 - Men's Basketball, Baseball, Men's Track & Field
Thomas Cronin '50 - Men's Cross Country, Boxing
Joseph Della Ratta '53 - Men's Basketball, Baseball, Men's Track & Field, Boxing
William Dorasavage '41 - Men's Tennis, Men's Tennis Coach
William Ennis '51 - Football, Boxing, Men's Track & Field
Dorsey Griffith - Men's Track & Field Coach
Joseph Guyon '40 - Men's Basketball, Football, Baseball 
John Hartke '27 - Baseball
William O'Connell '49 - Men's Basketball, Baseball
Michael Shortley '17 - Men's Basketball, Football, Baseball, Men's Track & Field 
Robert Talbot '59 - Baseball, Baseball Coach, Men's Basketball 

Class of 1988 (Inducted April 23, 1988)
Robert Adrion '74 - Men's Basketball
Francis Murray '50 - Boxing, Equipment Manager
Robert Flynn '57 - Baseball, Men's Basketball, Men's Track & Field, Men's Cross Country
John Corbett '41 - Men's Track & Field
Sharon Hodges '81 - Women's Basketball
John Schroeder '42 - Football
Steven Varsa '68 - Men's Track & Field, Men's Soccer

Class of 1990 (Inducted April 21, 1990)
Eugene Augusterfer '34 - Football, Men's Basketball, Boxing, Men's Track & Field
Henry Brostek '42 - Football
Forest Cotton - Football, Men's Basketball Coach
William Ennis '69 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
Thomas Fitzpatrick '69 - Men's Track & Field
Eugene Horan '64 - Men's Basketball, Baseball
Ralph Hubert '50 - Football, Wrestling
Baldwin Hurns '72 - Men's Track & Field
Albert MacPherson '69 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
John Madison '59 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
Barbara McGaffigan '77 - Women's Tennis, Women's Swimming & Diving
Walter Pipp '13 - Baseball

Class of 1992 (Inducted April 25, 1992)
Leonard Bartone '41 - Boxing
Peter Bogan '59 - Men's Swimming & Diving
Robert Denault '24 - Football, Baseball
Hicabi Emekli '58 - Men's Soccer, Men's Soccer Coach, Men's Tennis
Martha Ford '74 - Women's Tennis
Harold Freeman '54 - Men's Basketball, Men's Tennis
Samuel Lee '54 - Men's Track & Field
Edmund McGuigan '32 - Men's Track & Field
Charles Moran '12 - Athletic Director, Baseball Coach
Daniel Pyne '36 - Football, Boxing
James Reilly '53 - Men's Basketball Coach
Bridget Zarate '78 - Women's Basketball 

Class of 1994 (Inducted April 30, 1994)
Harry Baugher '67 - Men's Swimming & Diving
John DePasquale '32 - Boxing
Joseph Derby '16 - Baseball, Men's Basketball, Football, Men's Tennis, Men's Track & Field
Jone Dowd - Founder, Women's Tennis Coach
Eugene Jasper '63 - Baseball, Men's Basketball
Roberta Lynch '74 - Women's Basketball, Field Hockey, Volleyball
Ann McGlynn '73 - Women's Basketball, Field Hockey, Women's Tennis
Peter Sachon '42 - Football, Men's Track & Field 
Marian Thompson '72 - Women's Basketball, Field Hockey, Women's Tennis, Volleyball
Burke Vidnovic '39 - Football, Baseball 

Class of 1995 (Inducted Oct. 20, 1995)
Robert Cioffari '68 - Men's Basketball
John Hengstler '33 - Men's Swimming Coach
Russell Johnson '51 - Men's Track & Field, Football
Karyn Mulholland '79 - Women's Tennis, Volleyball, Women's Swimming & Diving
Julius Stanges '41 - Football, Boxing

Class of 1996 (Inducted Nov. 1, 1996)
John Libert '63 - Men's Track & Field
David Murphy '70 - Baseball, Football
Joseph Pascale '72 - Football Coach
Frederick Rice '44 - Men's Basketball Coach
Walter Wegesser '67 - Men's Tennis, Men's Swimming & Diving

Class of 1997 (Inducted Oct. 25, 1996)
Robert Hickey '74 - Baseball
Ratchada Suber '81 - Volleyball
George Matthews '60 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
William Wilson '69 - Men's Basketball
Tom Young - Men's Basketball Coach

Class of 1998 (Inducted Oct. 30, 1998)
Jack Bruen '72 - Men's Basketball, Men's Basketball Coach
Carolyn Hughes '84 - Women's Cross Country, Women's Track & Field
Stephan Fay '75 - Baseball
Glenn Kolonics '78 - Men's Basketball
Donald Mudd '59 - Men's Swimming & Diving

Class of 1999 (Inducted Oct. 22, 1999)
Charles Boettner '75 - Baseball
Michael Halpin '62 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
Andrew Kurkjian '75 - Baseball
Jane Martin '81 - Women's Basketball, Softball
William Uber '58 - Men's Basketball

Class of 2000 (Inducted Nov. 3, 2000)
The 1977 baseball team finished 18-8-1 and was inducted into the CUA Hall of Fame as the only Cardinal team to qualify for an NCAA Division I Tournament. The club won a bracket of the ECAC District II Tournament in Princeton, N.J., and advanced to the NCAA Northeast Regional in Middletown, Conn. The following players were team members:

Sal Ambrosino
Eric Becraft, '80
Robert Berard
James Bilodeau
Harold Blumenkrantz '80
Robert Carney '79
Bruce Cudmore
Michael Henry
Joseph Janela '78
Francis Jones '79
Vince Kelley '80
Matthew Kurkjian '78
Ron Lord '80
Mike Maher '77
Joseph Mayer '80
Timothy McCormick '77
Alfredo Perez '80
Reilly Shaughnessy '80
Brent Steele
Mark Travaglini '78
James Van Deventer '78
Michael Yeager '77 

Class of 2001 (Inducted Oct. 26, 2001)
John Gill '62 - Men's Basketball, Baseball
James Gontis '59 - Men's Cross Country, Wrestling
Joseph Good '72 - Men's Basketball 
Casimir Ksycewski '42 - Football, Baseball, Boxing 
Louise Kelley '85 - Women's Cross Country

Class of 2003
Richard Bausch '79 - Men's Tennis 
Jack Gardner '63 - Men's Swimming & Diving Coach 
Williams Leahy '64 - Men's Basketball 
Lisa Doolan '86 - Women's Basketball
Michael Tryon '82 - Baseball

Class of 2005
Margaret Bee '82 - Women's Basketball
Charles Boylan '65 - Men's Basketball
Victor Capece '69 - Football, Baseball
Steven Stanislav '81 - Football
Michael Lonergan '88 - Men's Basketball Coach

Class of 2007 (Inducted Nov. 3, 2007)
Betsy Laborde '92 - Volleyball
Arthur Cranston '51 - Men's Basketball, Baseball
Douglas Eby '81 - Men's Tennis
Ralph Fuccillo '85 - Football
William Holl '50 - Football, Men's Track & Field, Wrestling

Class of 2009 (Jan. 16, 2010)
Jacqualine Brooks '82 - Women's Cross Country
Donald Lamontagne '69 - Football, Baseball
Stanley Levy '50 - Men's Cross Country, Men's Tennis
Timothy McCormick '77 - Baseball
Michael Stotz '81 - Football

Class of 2012 (Inducted Jan. 28, 2012)
James LeBuffe '70 - Men's Basketball
James Vandeventer '78 - Baseball
Brian Wickes '81 - Football
Kimberly Robinson '89 - Women's Swimming & Diving
Gerry McGee - Men's Track & Field Coach

Class of 2014 (Inducted Feb. 1, 2014)
Kate Bader '75 - Women’s Basketball
James Conlen '42 - Football
Martin Dowd '60 - Men's Tennis, Men's Tennis Coach
Michael Moriello '78 - Football
Mark Robinson '76 - Men’s Track & Field, Men's Track & Field Coach
Mark Travaglini '78 - Baseball

Class of 2016 (Inducted Jan. 30, 2016)
Jeffery Clay '98 - Football
John Douglas '95 - Men's Basketball, Baseball
Anthony Gallis '86 - Football
Cristine Waterhouse '95 - Volleyball, Women's Basketball
Brent Raue '96 - Men's Swimming & Diving

Class of 2018 (Inducted Feb. 3, 2018)
Andrew Brosky '85 - Football
John Cooper '97 - Men's Swimming & Diving
Clarence Musgrove '77 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
Neil Roach '80 - Baseball
Bridget Guetle '03 - Volleyball
2000-01 Men's Basketball Team

Class of 2020 (Induction TBA)
James Blackburn '75 - Men's Cross Country, Men's Track & Field
Brian Cashman '89 - Baseball
Joseph Fisher '75 - Men's Track & Field, Men's Cross Country, Women's Cross Country and Track & Field Coach
Angela Gloukhoff '94 - Women's Cross Country, Women's Track & Field, Women's Soccer
Philip Homan '76 - Men's Track & Field, Men's Cross Country
Kevin Keating '78 - Men's Track & Field, Men's Cross Country
Patrick Maloney '02 - Men's Basketball
Kevin Ricca '98 - Football